Mange af Alineas bøger har et tilhørende bogsite.
Skoler:
Ved køb af en elevbog med tilhørende bogsite, får elever og lærere på skolen adgang til elevdelen på det tilhørende bogsite. Ved køb af en lærervejledning med tilhørende bogsite, får lærerne på skolen adgang til lærerdelen på det tilhørende bogsite. Her ligger bl.a. adgangen til Tavlebog.
Private:
Når du køber en bog som privatperson, får du ikke adgang til det tilhørende bogsite. Dette skyldes, at Alineas læremidler er udviklet til skolebrug og benytter Unilogin som login-metode. Det står i vores handelsbetingelser for private og på din faktura, at der ikke er adgang til bogsitet.
Mange af Alineas bøger har et tilhørende bogsite.
Skoler:
Ved køb af en lærervejledning med tilhørende bogsite, får lærerne på skolen adgang til lærerdelen på det tilhørende bogsite. Her ligger bl.a. adgangen til Tavlebog.
Private:
Når du køber en bog som privatperson, får du ikke adgang til det tilhørende bogsite. Dette skyldes, at Alineas læremidler er udviklet til skolebrug og benytter Unilogin som login-metode. Det står i vores handelsbetingelser for private og på din faktura, at der ikke er adgang til bogsitet.
For at få adgang til en Tavlebog, skal man købe en lærervejledning med Tavlebog, eller tegne et abonnement på en i-bog til sin klasse.
Hvis du fx ønsker adgang til en Tavlebog til Kontext+ 8 kan du:
Du kan købe abonnement til Alineas digitale læremidler til din skole på alinea.dk. Kun lærere og administrativt personale på skolen kan foretage et køb.
Alinea henter klassedata fra STIL. Det er skolens ansvar, at data er opdateret og retvisende. Der kan gå op til 3 timer, fra du har gennemført din bestilling, til skolen har adgang, hvis du ønsker adgang samme dag, som du bestiller.
En i-bog er en digital udgave af grundsystemets flergangsbøger og lærervejledning og giver adgang til det tilhørende bogsite for elever og lærere.
Du køber adgang til det antal klasser, der skal have adgang. Kun lærere og administrativt personale på skolen kan foretage et køb.
Der kan gå op til 3 timer, fra du har gennemført din bestilling, til skolen har adgang, hvis du ønsker adgang samme dag, som du bestiller.
Et abonnement er løbende og løber i 12 måneder fra den ønskede startdato.
Opsigelse skal ske skriftligt senest 30 dage før abonnementsperiodens udløb. Er abonnementet ikke opsagt rettidigt, hæfter skolen for en ny periode på 12 måneder. Læs det fulde sæt betingelser her: abonnementsbetingelser.
Et abonnement kan opsiges senest 30 dage før abonnementsperiodens udløb. Er abonnementet ikke opsagt rettidigt, hæfter skolen for en ny periode på 12 måneder. Ønsker du at opsige et abonnement, skal du skrive til kundeservice via vores kontaktformular og vælge emnet: Opsigelse.
Hør iPad læse skærmen, valgt tekst og indtastningsfeedback op.
Selvom VoiceOver er slået fra, kan iPad læse valgt tekst eller hele skærmen op. iPad kan også give feedback og læse rettelser og forslag til tekst op, mens du skriver.
Skift indstillinger til tale
Alle ordrer, der indeholder fysiske varer, pålægges et ekspeditionsgebyr på 59 kr. ex. moms, hvis ordren skal leveres i Danmark. Dette gælder uanset hvor stor en ordre, du bestiller.
Skal ordren leveres til udlandet, er ekspeditionsgebyret som følger:
Grønland og Færøerne: 354,00 kr. ex. moms
EU: 295,00 kr. ex. moms
Øvrige verden: 590,00 kr. ex. moms.